„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Activităţile din 2011 ale Arhiepiscopiei Dunării de Jos, analizate în Adunarea Eparhială
Activitatea social-filantropică a Arhiepiscopiei Dunării de Jos a fost analizată ieri, în cadrul şedinţei anuale a Adunării Eparhiale care a avut loc în Sala de conferinţe "Melchisedec Ştefănescu" din incinta Centrului Eparhial - Galaţi.
Tot sâmbătă, în cadrul lucrărilor au mai fost analizate: activitatea administrativ - bisericească, activitatea pastoral-misionară, viaţa monahală, activitatea cultural – educaţională, activitatea de construcţii şi patrimoniu ale Arhiepiscopiei Dunării de Jos. Lucrările Adunării Eparhiale au fost prezidate de Înalt Preasfinţitul Arhiepiscop Casian.



.jpg)
