„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Adunarea eparhială a Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului
În sala de şedinţe a Centrului eparhial Roman vor avea loc astăzi lucrările Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. Întâlnirea va fi prezidată de PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. În Catedrala arhiepiscopală din Roman va fi oficiată mai întâi o slujbă de Te Deum de către un sobor de preoţi, în prezenţa Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul şi a membrilor Adunării eparhiale. "Întâlnirea va continua în sala de şedinţe a Centrului eparhial Roman, unde se vor prezenta rapoartele activităţilor desfăşurate în anul 2011. De asemenea, vor fi expuse noile proiecte pentru anul în curs şi propunerile ce se doresc a fi împlinite în anul 2012", a spus pr. Constantin Gherasim, inspector pe Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. (C.C.)



.jpg)
