În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Arhimandritul Ambrozie Filiuţă a trecut la Domnul
Părintele arhimandrit Ambrozie Filiuţă, fost mare eclesiarh al Catedralei patriarhale, s-a mutat la Domnul în noaptea de miercuri, 23 octombrie, spre joi, 24 octombrie, la vârsta de aproape 104 ani. „Rareori se întâmplă ca un om să-şi sărbătorească propriul centenar, în sănătate şi luciditate, aşa cum a fost, până în urmă cu câteva zile, arhimandritul Ambrozie Filiuţă, născut în anul 1909, luna decembrie, ziua 19, în comuna Măluşteni, raionul Murgeni, regiunea Iaşi. A studiat la Seminarul de la Ismail şi la Facultatea de Teologie din Chişinău. Din 1937 a lucrat ca funcţionar în cancelaria Episcopiei Argeşului, iar din 1940, în acelaşi post, la Episcopia Huşilor. La 4 ianuarie 1943 a devenit monah pe seama Episcopiei Huşilor şi a fost hirotonit ierodiacon şi ieromonah de către episcopul martir Grigore Leu, ajungând până la demnitatea de vicar administrativ. A mai fost preot slujitor la Catedrala episcopală din Roman, la catedrala din Huşi şi la mănăstirile Bogdana şi Bujoreni. În 1958 a venit preot la Catedrala patriarhală din Bucureşti, unde a funcţionat până în 1980, când a cerut pensionarea, la vârsta de 71 de ani. În perioada 1961-1963 a fost mare eclesiarh al Catedralei patriarhale. Avea aproape 104 ani şi a locuit în Bucureşti, unde a fost îngrijit în ultimii ani de către o familie de fii duhovniceşti. A fost un om de pace, bun slujitor, un om al concordiei, al înţelegerii, permanent smerit şi atent cu aproapele“, ne-a declarat părintele arhimandrit Timotei Aioanei, Mare eclesiarh al Catedralei patriarhale şi Exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureştilor. Slujba de înmormântare are loc astăzi, începând cu ora 11:00, după Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cernica.



.jpg)
