În după‑amiaza zilei de 11 iunie 2026, în Arhiepiscopia Dunării de Jos a continuat seria conferințelor pastoral‑misionare din primul semestru al anului 2026, cu întrunirea preoților din cadrul Protopopiatului
Binecuvântare pentru credincioşi la Baia Mare
Credincioşii prezenţi la Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” au purtat icoane aduse de acasă pentru a fi binecuvântate în Duminica Ortodoxiei.
Preasfinţitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, şi Preasfinţitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar, au săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei, dirijat de pr. prof. dr. Cosmin Lauran. Preasfinţitul Părinte Timotei Sătmăreanul a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din acest an.
La final, Preasfinţitul Părinte Iustin a adresat credincioşilor un cuvânt de învăţătură, apoi a binecuvântat cu agheasmă icoanele credincioşilor aduse de acasă.
![]()
Cu prilejul Dumincii Ortodoxiei, în Sala-muzeu „Sfinţii Martiri Brâncoveni” a catedralei, este deschisă expoziţia de icoane „Chipuri din veac în veci”, ediţia a V-a, cu icoane ale pictorilor din episcopie, organizată de Sectorul patrimoniu sacru şi pictură bisericească, condus de pr. Virgil Jicărean.



.jpg)
