La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Colectă pentru sărmani în Arhiepiscopia Târgoviștei
În luna decembrie s-a desfășurat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, o colectă în parohiile din cadrul celor cinci protoierii ale eparhiei. Scopul acestei acțiuni a fost mobilizarea credincioșilor eparhiei în perioada premergătoare Crăciunului, pentru a veni în sprijinul semenilor defavorizați sau aflați în lipsuri materiale.
În urma colectei, au fost strânse articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, lenjerii, produse igienico-sanitare și alimente. Aceste produse în valoare de peste 60.000 de lei au fost donate către 8 centre sociale din județul Dâmbovița pentru a susține buna desfășurare a activităților specifice acestor instituții, informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)
