„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Concert de cântece patriotice la Bacău
La Biserica "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" - Narcisa din Bacău a avut loc aseară un concert de cântece patriotice româneşti, dedicat împlinirii a 153 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), susţinut de Corul "Lumină lină" al preoţilor din Protopopiatul Bacău. Evenimentul a fost organizat după săvârşirea Vecerniei şi s-a derulat în prezenţa Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. "Acest concert a deschis seria concertelor dedicate valorilor culturale şi spirituale româneşti. Ultimul concert al Corului "Lumină lină" va avea loc mâine după-amiază la Complexul Muzeal "Iulian Antonescu" din Bacău, când se va organiza un simpozion dedicat zilei de 24 ianuarie", a declarat pr. Constantin Gherasim, inspector în Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. (C.C.)



.jpg)
