Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Conferința anuală a cercetării în sociologie și asistență socială, la Sibiu

Conferința anuală a cercetării în sociologie și asistență socială, la Sibiu

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 18 Dec, 2019

În perioada 13-14 decembrie 2019, a avut loc Conferința anuală a cercetării în sociologie și asistență socială, ediția a 18-a, organizată de Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, la care au fost prezenți numeroși cercetători, profesori și doctoranzi din toată țara. La acest eveniment a participat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Marinel Lau­rențiu Marcu, doctorand al Şcolii de Studii Avansate a Academiei Române, care a prezentat lucrarea intitulată „Antreprenoriatul social și activitățile caritative ale Bisericii Ortodoxe Române”.

Zeci de cercetători, profesori și doctoranzi din țară și străinătate au prezentat lucrări cu teme dintre cele mai diverse, de mare actualitate pentru societatea contemporană. S-a vorbit despre problematica familiei și grupurile vulnerabile, despre diagnoză și intervenție socială, migrație, despre identitate, transformări și inegalități sociale, despre activitățile caritative ale Bisericii Ortodoxe Române, despre satul românesc etc. 

„Lucrarea «Antreprenoriatul social și activitățile caritative ale Bisericii Ortodoxe Române» a fost, în cadrul programului, singura ­prezentare care a evidențiat rolul Bisericii noastre în societatea de astăzi. Activitatea intensă a ­Bisericii Ortodoxe Române la nivel de antreprenoriat social și filantropie, necunoscută sau, mai bine zis, în mod intenționat ignorată în mediul laic, a constituit principalul motiv care a stat la baza alegerii acestei teme. Antreprenoriatul social al Bisericii noastre, manifestat în beneficiul diverselor categorii sau grupuri comunitare, reprezintă un real factor de dezvoltare comunitară, deoarece nu rezolvă numai anumite probleme sociale, dar creează și premisele pentru ca, pe viitor, astfel de probleme să fie conștientizate, asumate și rezolvate de membrii comunităților asistate”, ne-a spus drd. Marinel Laurențiu Marcu.

Citeşte mai multe despre:   conferinta