În Ajunul Crăciunului, 24 decembrie, la Reședința Patriarhală din Capitală a fost vestită, potrivit rânduielii tradiționale, Nașterea Domnului. După oficierea Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, soborul de slujitori condus de părintele arhimandrit Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale istorice din București, a purtat icoana praznicală la Reședința Patriarhală. Aceștia au fost întâmpinați în Salonul „Sfinții Români” din Reședința Patriarhală de către Întâistătătorul Bisericii noastre, cu acest prilej fiind săvârșit și un Polihroniu.
Conferinţă şi lansare de carte la Parohia „Înălţarea Domnului” din Galaţi
În sala de bibliotecă „Preot Ionel Pavel”, a Așezământului cultural-filantropic al Parohiei „Înălțarea Domnului” din cartierul Ţiglina 2 al municipiului Galați, s-a desfășurat duminică, 26 iunie 2022, conferința duhovnicească „Ascultarea, taina viețuirii în Hristos”, în cadrul căreia a fost lansat volumul cu același titlu. Volumul apărut în acest an la Editura „Doxologia” a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei îl are ca autor pe protos. asist. dr. Hrisostom Ciuciu, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, originar din Arhiepiscopia Dunării de Jos.
Prezent la eveniment, Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a vorbit despre lucrarea misionară în lume a vetrelor monahale în general şi slujirea monahală în special, prezentând câteva chipuri de călugări cu viaţă îmbunătăţită, unii dintre ei vlăstare vrednice ale poporului român, care au adus îndrumare duhovnicească şi călăuzire luminoasă multor generaţii din timpul vieţii lor, dar şi după trecerea în veşnicie.
În continuare, autorul cărţii, protos. asist. dr. Hrisostom Ciuciu, a adus mărturii din experienţa sa de vieţuitor în mănăstire de mai bine de 26 de ani şi a creionat în cuvinte duhovniceşti tema ascultării ca fundament al vieţii monahale.
La evenimentul cultural moderat de pr. Eugen Drăgoi au participat ieromonahi, preoți, oameni de cultură, profesori și numeroși credincioși. La final, a avut loc o sesiune de întrebări şi răspunsuri, iar mulţi dintre cei prezenţi în sală au primit la plecare autografe din partea autorului.






.jpg)
