În seara zilei de marți, 17 martie, Facultatea de Drept din București a găzduit conferința intitulată „Doamne, învață-mă să fiu om!” Prelegerea a fost susținută de părintele dr. Răzvan Ionescu, prodecan al Centrului de Studii și Cercetări „Sfântul Dumitru Stăniloae” din Paris. În același cadru a fost lansat și un volum dedicat dezvoltării umane într-o epocă dominată de progresul tehnologic. Dialogul dintre teologie, vocația spirituală a omului, știință și provocările contemporane a fost abordat de părintele Răzvan Ionescu pe parcursul conferinței desfășurate în Aula Magna a Facultății de Drept din Capitală. O atenție deosebită a fost acordată provocărilor pe care inteligența artificială le aduce în rândul societății. „Există un chip foarte personal și personalizat cu care fiecare dintre noi Îl trăiește pe Dumnezeu. Astăzi există tendințe globale ale oamenilor de a-L ocoli pe Dumnezeu și a se descurca singuri. Oferta tehnologică alimentează porniri și căutări în direcția auto-îndumnezeirii, lucru care poate suna fascinant, dar care nu provine din cultura creștină. Cred că, dacă ne dăm seama că deciziile noastre au un impact existențial, adică au repercusiuni asupra vieții întregi și asupra a ceea ce devenim în veșnicie, ajungem la concluzia că, fără a ne preda în mâinile lui Dumnezeu, autorul adevărat al proiectului care suntem noi, nu putem învăța să fim oameni”, a declarat părintele Răzvan Ionescu pentru TRINITAS TV.
Conferinţe pastoral-misionare în Arhiepiscopia Târgoviştei
Joi, 6 iulie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, a prezidat conferința pastoral-misionară cu tema „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești”, pentru preoții din protopopiatele Târgovişte Sud şi Găești, ce a avut loc la Centrul Internaţional de Conferinţe al Universităţii „Valahia” din Târgovişte, informează arhiepiscopiatargovistei.ro. În cuvântul rostit cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a aprofundat contextul misionar contemporan, dar și fundamentele teologiei icoanei în Ortodoxia românească, evidențiind deosebitul rol pastoral al icoanei în cultul Bisericii.
Referatele au fost susținute de către pr. Gabriel Eftemie (Ion Luca Caragiale, Protoieria Târgovişte Sud), pr. Marian Lincă (Parohia Ionești, Protoieria Găești) și pr. Ștefan Nica (Parohia Butoiu de Sus, Protoieria Găești). Ele au subliniat elementele principale ale iconografiei ortodoxe, personalitatea iconarului și a pictorului bisericesc în misiunea pastorală a Bisericii, precum și diferite aspecte ale temei evenimentului, din perspectivă liturgică, catehetică și educațională. În perioada următoare, va avea loc conferința și pentru preoții din Protoieria Titu, care va încheia ciclul conferințelor pastoral-misionare din Arhiepiscopia Târgoviștei, din acest semestru.



.jpg)
