„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Expoziţia de icoane a seminariştilor clujeni
Peste 100 de icoane pe sticlă pictate de elevii Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca au fost expuse în foaierul Bibliotecii Judeţene "Octavian Goga". Expoziţia "De naşterea lui Hristos" a fost organziată la iniţiativa Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj. Icoanele au fost realizate după modele tradiţionale de la şcolile de iconografie de la Nicula şi Lancrăm, sub coordonarea prof. Cristian Hideg. Elevii merituoşi au fost răsplătiţi cu premii în bani şi pelerinaje în Grecia. "Felicitări tinerilor elevi ce s-au învrednicit a picta aceste icoane, adevărate şi sincere, aşa cum se aude colindul din străbuni în aceste zile premergătoare marelui praznic al Crăciunului", a spus lect. univ. dr. Marcel Munteanu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă. (E.M.)



.jpg)
