Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×

CAUTĂ ÎN ZIARUL LUMINA




Până la:

Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Hramul Mănăstirii Antonești din Argeş

Hramul Mănăstirii Antonești din Argeş

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Data: 25 Iunie 2026

Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul”-Antonești din comuna Corbeni, județul Argeș, și‑a sărbătorit miercuri, 24 iunie, ocrotitorul spiritual. Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în paraclisul închinat Sfântului și Dreptului Iov, amenajat la parterul corpului de chilii al mănăstirii, informează arhiepiscopiaargesuluisimuscelului.ro. Numeroși credincioși au participat cu bucurie la acest eveniment important din viața mănăstirii. Pentru că de Sânziene, 24 iunie, în România şi în comunităţile româneşti din întreaga lume este marcată Ziua Universală a Iei, majoritatea pelerinilor au îmbrăcat frumoasele costume populare specifice județului Argeș. La final, ierarhul a săvârșit și slujba Parastasului pentru ctitorii și binefăcătorii mănăstirii trecuți la Domnul.

Mănăstirea cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din comuna Corbeni a fost construită pe un teren donat în anul 1943 de Gheorghe Erbașu. Lucrările au rămas nefinalizate, biserica fiind folosită mult timp ca staul pentru oile localnicilor. După anul 1989, la inițiativa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Calinic au început lucrările de reconstruire care au fost terminate în anul 2004. Lângă biserică s‑a ridicat în perioada 2000-2004 un corp de chilii la baza căruia a fost amenajat paraclisul închinat Sfântului și Dreptului Iov. Mănăstirea este astăzi un important punct de pelerinaj pentru cei care traversează comuna Corbeni, fiind așezată foarte aproape de Barajul Vidraru şi de traseul montan Transfăgărăşan.