În seara zilei de duminică, 9 august, la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Vârșeț, Serbia, s‑a desfășurat cea de‑a 4‑a ediție a tradiționalului concert de cântări religioase
Icoane noi pentru Biserica din Albacete
Credincioşii de la Parohia ortodoxă română "Sfântul Dionisie Exiguul" din Albacete, Spania, continuă lucrările de amenajare şi înfrumuseţare a bisericii lor, astfel încât săptămâna trecută, prin grija membrilor comunităţii, au fost achiziţionate trei icoane mari şi o icoană mai mică reprezentând: Heruvimii, Maica Domnului încadrată de Heruvimi şi Serafimi, Serafimii şi Sfântul Grigorie Decapolitul.
"Anul 2012 a început cu bucurie şi speranţă în parohia noastră. Consecvenţi dorinţei de a avea un lăcaş de cult cât mai aproape de suflet, enoriaşii noştri, la propunerea doamnei preotese şi a părintelui paroh, au fost de acord să continue şi în acest an, al treilea consecutiv, proiectul "Gospodar în casa Domnului"", a declarat părintele Sebastian Cătălin Hogea, parohul bisericii din Albacete.



.jpg)
