„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
IPS Eftimie şi-a serbat onomastica
Înalt Preasfinţitul Eftimie, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, şi-a serbat ieri ziua onomastică. La Catedrala arhiepiscopală din Roman a fost oficiată Sfânta Liturghie de către un sobor de preoţi. La final, în prezenţa Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, au fost citite mai multe rugăciuni de mulţumire pentru IPS Arhiepiscop Eftimie. "Sărbătoarea Sfântului Cuvios Eftimie cel Mare a constituit un prilej de bucurie pentru Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului. În această zi am serbat onomastica Înalt Preasfinţitului Eftimie, care a fost felicitat de PS Ioachim Băcăuanul şi de părinţii slujitori ai Catedralei arhiepiscopale din Roman", a spus pr. Constantin Gherasim, inspector pe Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. (C.C.)



.jpg)
