„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Moment aniversar la Colegiul Naţional
În perioada 23-25 ianuarie, Colegiul Naţional marchează 184 de ani de la înfiinţare, ocazie cu care vor avea loc o suită de manifestări, în prim-plan fiind dialogul dintre generaţii şi "deschiderea europeană prin proiectele în care sunt implicaţi elevii şi profesorii". Pe lângă expoziţii de pictură, grafică, design, se derulează concursuri interdisciplinare şi dezbateri pe tema voluntariatului ca modalitate de responsabilizare a tinerilor pentru o reală implicare în viaţa comunităţii, anunţă conducerea liceului. De asemenea, mâine, începând cu ora 12:00, la Biblioteca "Titu Maiorescu" are loc prezentarea ultimului număr al revistei Colegiului Naţional - "Spre lumină", publicaţie fondată în anul 1903, care a beneficiat de-a lungul timpului de colaborarea unor nume însemnate, repere ale spaţiului cultural, de la Sadoveanu la Nicolae Labiş sau Nichifor Crainic.



.jpg)
