Pe șantierul Catedralei Naționale s-au înregistrat în ultimele luni progrese semnificative. Vremea plăcută adusă de începutul de primăvară i-a impulsionat atât pe muncitorii care se ostenesc cu edificarea celui mai impresionant lăcaș de închinare al Bisericii Ortodoxe Române, cât și pe iconarii și specialiștii care îmbogățesc, pe zi ce trece, veșmântul iconografic al bisericii realizat în tehnica mozaic.
O copie a Icoanei Maicii Domnului „Esfagmeni“-Înjunghiata a fost adusă la Mănăstirea Piatra Tăieturii
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, la Mănăstirea Piatra Tăieturii, din comuna Panaci, județul Suceava, a fost adusă sâmbătă, 7 august, copia Icoanei Născătoarei de Dumnezeu „Esfagmeni”-Înjunghiata de la Mănăstirea Vatopedu din Muntele Athos. Această reprezentare a Maicii Domnului este unică în România. Icoana a fost întâmpinată cu multă evlavie de credincioșii din Bazinul Dornelor, cu sunet de bucium și dangăt de clopot.
Odată sosită în localitate, a fost ridicată cu multă evlavie și așezată în trăsura cu cai și dusă spre mănăstire, unde a fost întâmpinată de pr. protopop Aurel Goraș, de preoți și obștea mănăstirii, păstorită de părintele protosinghel Macarie Olarean, cu prapori și flori. A fost citit apoi Acatistul Bunei Vestiri, la finalul căruia părintele protopop a vorbit despre istoria și frumusețea icoanei. Evenimentul a continuat cu slujba Privegherii, încheindu-se cu un recital de pricesne intrerpretate de părintele Marius Ciprian Pop, Larisa Nisioi, un grup de credincioase din Borșa Maramureș și de părinții care au participat la slujbă.