Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Preasfințitul Părinte Ieronim Crețu, Episcop ales al Daciei Felix

Preasfințitul Părinte Ieronim Crețu, Episcop ales al Daciei Felix

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 05 Iul, 2022

Vezi și:  Sfântul Sinod s-a întrunit în şedinţă de lucru

            Noi hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

 

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit astăzi, 5 iulie 2022, în ședință de lucru, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

În cadrul acestei ședințe de lucru, Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul a fost ales Episcop titular al Episcopiei Daciei Felix.

***

Preasfinţitul Părinte Ieronim Crețu s-a născut în comuna Brăieşti, judeţul Buzău, la data de 21 noiembrie 1959. După absolvirea Seminarului Teologic în anul 1981, a urmat cursurile Institutului Teologic Universitar din Bucureşti, închinoviindu-se la Mănăstirea Bistriţa, judeţul Neamţ, în iulie 1986. La 2 ianuarie 1987 a depus voturile monahale şi în scurt timp a fost hirotonit ierodiacon, apoi ieromonah, fiind totodată hirotesit și duhovnic la Mănăstirea Bistriţa-Neamţ.

În 29 aprilie 1988 a fost numit preot slujitor la Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi responsabil al Bibliotecii Centrale Patriarhale, iar de la 2 martie 1990 a îndeplinit slujirea de eclesiarh al Catedralei Patriarhale.

În 25 decembrie 1990 a fost hirotesit protosinghel, iar la 10 aprilie 1994 arhimandrit.

În 5 august 1994, a fost numit delegat al Patriarhiei Române la Sfintele Locuri şi Superior al Sfintelor Aşezăminte Româneşti de la Ierusalim, Ierihon şi Iordan.

A fost distins cu Crucea Patriarhală a Patri­arhiei Ecumenice de către Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului şi cu Crucea Ierusalimului, devenind „Cavaler al Sfântului Mormânt” al Învierii Domnului din Ierusalim, prin decizia Patriarhului Diodor al Ierusalimului, dar şi cu Crucea Patriarhală Rusă, dăruită de către Patriarhul Alexei al II-lea al Moscovei şi a toată Rusia.

În anul 2009 a fost ales Episcop-vicar patriarhal, cu titulatura „Sinaitul”, și hirotonit arhiereu în 29 mai 2014, în Catedrala Patriarhală din București.