„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Preoţii de caritate din spitalele din Bucureşti în conferinţă
Astăzi, în sala de conferinţe a Institutului Clinic de Urgenţă Fundeni se desfăşoară lucrările celei de-a XXII-a conferinţe a cercului pastoral-misionar "Comunicare şi Comuniune" al preoţilor de spitale din Bucureşti. Tema întrunirii preoţeşti este dedicată Anului omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor. "Lucrările conferinţei sunt precedate de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoţi de caritate, care poartă veşmintele de protocol, în biserica cu hramul "Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian" din cadrul Institutului Clinic de Urgenţă Fundeni. La conferinţă participă cadre medicale din cadrul instituţiei medicale, iar părintele Gabriel Militaru, de la capela Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie "Maternitatea Bucur", va susţine un referat despre însemnătatea Tainei Sfântului Maslu", a precizat părintele Mircea Marian Pintică, coordonatorul preoţilor de caritate din cadrul Sectorului Social-filantropic şi misionar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. (I.B.)



.jpg)
