Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Patriarhală din București în Duminica a 3‑a după Rusalii, a
Procesiune şi la Stockholm
În Duminica Ortodoxiei, 4 martie, Bisericile Ortodoxe surori din Stockholm se vor organiza pentru a prăznui prin slujire comună unitatea de credinţă. Anul acesta, manifestarea duhovnicească din Duminica Ortodoxiei va fi găzduită de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord. Începând cu ora 16:30, va fi săvârşită Vecernia Mare în Biserica veche de piatră Österhaninge, de lângă Centrul Episcopiei Ortodoxe Române din Haninge-Stockholm, informează episcopiascandinavia.se. Slujba va fi oficiată de către PS Dositei, Episcopul ortodox sârb al Scandinaviei şi Marii Britanii, şi de către PS Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, înconjuraţi de un sobor de preoţi greci, ruşi, sârbi, români şi suedezi. La final, se va organiza, în jurul bisericii, o procesiune cu sfintele icoane. (Gh. C. Popa)



.jpg)
