Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Retrospectivă: Noi ierarhi în Biserica noastră, în 2009

Retrospectivă: Noi ierarhi în Biserica noastră, în 2009

Data: 04 Ian, 2010

În anul 2009, în Biserica Ortodoxă Română au avut loc alegeri de episcopi titulari, dar şi de episcopi vicari. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunit în şedinţă de lucru la Reşedinţa patriarhală, a ales pe 18 iunie noi episcopi titulari pentru Eparhia Sloboziei şi Călăraşilor şi, respectiv, pentru cea a Huşilor.

Scaunele episcopale ale celor două eparhii au fost vacantate după trecerea la Domnul a episcopului Damaschin Coravu (23 aprilie 2009)şi, respectiv, a episcopului Ioachim Mareş (24 aprilie 2009). Ceremonia de întronizare a PS Episcop Vincenţiu a fost oficiată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în Catedrala episcopală din Slobozia, duminică, 28 iunie 2009, iar a PS Episcop Corneliu, de Înalt Preasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în Catedrala episcopală din Huşi, luni, 29 iunie 2009, la sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, hramul catedralei.

Tot în anul 2009, pe 29 octombrie , Sfântul Sinod al Bisericii noastre a ales - prin vot secret - pe Preasfinţitul Gurie Gorjeanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei, în postul de episcop al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, cu reşedinţa în municipiul Deva şi jurisdicţia în judeţul Hunedoara. În aceeaşi zi, ierarhii Sfântului Sinod au ales - prin vot secret - pe părintele arhimandrit dr. Varlaam Merticariu în postul vacant de episcop-vicar patriarhal, cu titulatura Ploieşteanul, pe părintele arhimandrit Ieronim Creţu în cel de-al doilea post de episcop-vicar patriarhal vacant, cu titulatura Sinaitul, şi pe părintele arhimandrit dr. Emilian Nica în postul vacant de episcop-vicar al Episcopiei Râmnicului, cu titulatura Lovişteanul. Instalarea primului Episcop al Devei şi Hunedoarei, în persoana PS Gurie Georgiu, a avut loc în Catedrala „Sfântul Nicolae“ din Deva, în Duminica a XXX-a după Rusalii, 29 noiembrie 2009. Sfânta Liturghie arhierească şi ceremonia de întronizare a primului episcop al Devei şi Hunedoarei a fost oficiată de Patriarhul Românilor, alături de 23 de ierarhi, membri ai Sfântului Sinod, preoţi şi diaconi. PS Emilian Lovişteanul a fost hirotonit arhiereu şi întronizat ca episcop vicar al Eparhiei Râmnicului, odată cu ridicarea acesteia la rangul de Arhiepiscopie, ceremonie care a avut loc pe 14 noiembrie 2009, iar PS Varlaam Ploieşteanul a fost hirotonit arhiereu şi instalat ca episcop-vicar patriarhal pe 20 decembrie 2009.