„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Şedinţă a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Iaşilor
În sala "Dr. Iustin Moisescu" a Centrului Eparhial Iaşi, s-au desfăşurat ieri, sub preşedinţia Înalt Preasfinţitului Mitropolit Teofan, lucrările şedinţei anuale de lucru a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Iaşilor, în care s-au prezentat, examinat şi aprobat rapoartele de activitate ale sectoarelor Centrului Eparhial, execuţia bugetară pe anul 2011 şi bugetul arhiepiscopiei pentru anul 2012. Şedinţa a fost precedată de slujba Sfintei Liturghii săvârşită în vechea catedrală mitropolitană de către IPS Părinte Mitropolit Teofan, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.
La această şedinţă au participat, alături de membrii Adunării Eparhiale, şi reprezentanţi ai mănăstirilor, ai protopopiatelor, ai şcolilor teologice din eparhie şi ai unor organizaţii care funcţionează cu binecuvântarea Arhiepiscopiei Iaşilor.



.jpg)
