În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Şedinţa Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Dunării de Jos
În Sala „Episcop Melchisedec Ştefănescu” a Centrului eparhial de la Dunărea de Jos, în data de 13 iulie a avut loc şedinţa semestrială de vară a Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Dunării de Jos. La întrunire au participat și protoiereii celor opt protopopiate ale eparhiei. Lucrările propriu-zise ale şedinţei au fost precedate de o întâlnire de lucru cu membrii Permanenţei Consiliului eparhial şi cu toţi protoiereii Eparhiei Dunării de Jos, în cadrul căreia chiriarhul Dunării de Jos, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Casian, a subliniat activităţile bisericeşti de la Dunărea de Jos din primul semestru al acestui an. În debutul întâlnirii, membrii Consiliului eparhial au vizitat lucrările de restaurare, reabilitare şi sistematizare a imobilelor şi spaţiilor de la Centrul eparhial, iar Părintele Arhiepiscop a făcut o detaliere amplă cu imagini de la toate etapele lucrărilor realizate. În continuare, au fost prezentate ultimele hotărâri sinodale după care responsabilii sectoarelor din Administraţia eparhială au prezentat sinteza activităţii pastoral-misionare, cultural-educaţionale şi social-filantropice din primul semestru al anului 2017, la nivelul fiecărei subunităţi. De asemenea, au fost analizate rezultatele principalelor activități misionare și cultural-educaţionale desfăşurate cu prilejul Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, precum şi proiectele ce urmează a fi concretizate în cel de-al doilea semestru al anului 2017. La final, au fost prezentate ultimul număr al periodicului eparhial „Călăuza ortodoxă” şi broşura cu Icoana Maicii Domnului Prodromiţa, ambele tipărite la Tipografia eparhială „Candela Cuvântului”.



.jpg)
