Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Şedinţă de lucru a Permanenţei Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului

Şedinţă de lucru a Permanenţei Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 05 Noi, 2021

În Sala „Spiridon Cândea” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu a avut loc joi, 4 noiembrie, o şedinţă de lucru a Permanenţei Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului la care au participat şi protopopii din eparhie. Lucrările şedinţei au fost prezidate de Înalt­preasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului, Mitropolitul Ardealului şi locţiitor de Episcop al Episcopiei Devei şi Hunedoarei. Alături de ierarh s-a aflat vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă.

Pe ordinea de zi s-au aflat două puncte referitoare la organizarea alegerilor pentru noii membri ai organelor deliberative şi executive din Biserica Ortodoxă Română şi la organizarea recensământului populaţiei din România.

„Vă prezentăm două adrese pe care le-am primit la Centrul eparhial cu privire la două mari lucrări care vor fi organizate în Biserica noastră şi în ţara noastră. Este vorba despre alegerile organelor deliberative şi executive ale Bisericii Ortodoxe Române, şi avem acum calendarul acestor alegeri, şi apoi un eveniment care se organizează din zece în zece ani, recensământul populaţiei care va fi făcut de organele de stat, dar suntem şi noi chemaţi să avem aportul cuvenit, aşa încât să beneficiem şi noi de o cunoaştere reală a populaţiei şi a credincioşilor Bisericii noastre. Discutăm punctual aceste două mari puncte şi apoi alte probleme de ordin administrativ, anunţându-vă acum că suntem aproape de finalizarea tipăririi calendarelor şi că le vom trimite în curând la protopopiate, în aşa fel încât să le distribuiţi la timp credincioşilor”, a spus ierarhul la începutul şedinţei. În cadrul întâlnirii au fost discutate şi mai multe probleme de ordin administrativ care ţin de implicarea celor 10 protopopiate în viaţa administrativă şi pastoral-misionară a Arhiepiscopiei Sibiului.