Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sfântul Teodor Tiron, sărbătorit în centrul Capitalei

Sfântul Teodor Tiron, sărbătorit în centrul Capitalei

Galerie foto (4) Galerie foto (4) Știri
Un articol de: Marius Nedelcu - 18 Feb, 2019

Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron a fost sărbătorit ieri în centrul Capitalei, la Biserica „Sfântul Gheorghe”-Vechi. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, înconjurat de un ales sobor de slujitori. Cu această ocazie, ierarhul i-a îndemnat pe credincioși, în cuvântul de învățătură, să își înnobileze sufletele cu smerenie, virtute plăcută înaintea lui Dumnezeu, și să se lepede de trufie și amăgire.

Sărbătoarea celui de-al doilea ocrotitor al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Vechi a început sâmbătă, în ajun, cu slujba Vecerniei unită cu Litia. Duminică, la Sfânta Liturghie, săvârșită de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, a slujit și un sobor din care au făcut parte părintele consilier patriarhal Ștefan Ababei, părintele consilier patriarhal Costel Ursu, părintele Florin Busuioc, protoiereu al Protopopiatului Sector 3 Capitală, părintele paroh Sorin-Vasile Tancău, părintele ieromonah Antipa Burghelea, părintele Cosmin Pricop, părintele Ciprian Bâra, părintele Cristian Antonescu, precum și alți slujitori. Cântările Sfintei Liturghii au fost date de membri ai Grupului psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, conduși de protopsaltul Gabriel Rădășanu.
După citirea Evangheliei care consemnează Pilda Vameșului și a Fariseului, de la Luca 18, 10-14, Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a spus, în cuvântul de învățătură, că omul care se smerește se aseamănă cu Domnul Hristos. „Acești doi oameni care s-au urcat la templul din Ierusalim erau total diferiți. Unul smerit, iar celălalt plin de mândrie, de trufie. Unul era conștient de starea în care se afla, celălalt se amăgea, adică se credea cel mai bun și îi disprețuia pe alții. Evanghelia de astăzi ne învață lucruri importante pentru starea noastră spirituală, pentru felul cum ne prezentăm noi înaintea lui Dumnezeu, când venim la biserică sau când ne rugăm Împăratului Celui fără de moarte, Celui care are grijă de noi, Celui care ne iubește și ne arată de fapt că El este blând și smerit cu inima, după cum le-a spus ucenicilor Săi”, a arătat ierarhul.

De asemenea, Preasfinția Sa a exprimat că starea de smerenie este propice perioadei liturgice în care am intrat, Triodul. „Calea pe care trebuie să mergem în timpul Sfântului și Marelui Post al Paștilor care se apropie, dar și în toată perioada Triodului, este smerenia. Aceasta este calea care duce în Împărăția lui Dumnezeu. Știm că ar trebui să fim smeriți, deși am dori uneori ca oamenii să ne cunoască faptele bune pe care le-am făcut. Nu suntem mulțumiți numai cu raportarea noastră la Dumnezeu, vrem ca să fim cunoscuți și lăudați de oameni, apreciați permanent și mai puțin ne raportăm la legătura cu Dumnezeu. Apreciem mai mult laudele oamenilor decât răsplata de la Dumnezeu”, a spus Preasfinția Sa.

De asemenea, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a spus că smerenia îl schimbă pe om, pentru că vameșul care stătea smerit într-un ungher al templului s-a întors mai îndreptat la casa lui decât cel care a stăruit atât de mult pe virtuțile pe care probabil le avea, dar pe care nu le-a ascuns înaintea celorlalți. „Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune că smerenia îl face pe om înger și-i înalță sufletul către cer. Omul trufaș îi cunoaște pe alții, dar niciodată nu se cunoaște pe sine, îi judecă pe alții, dar niciodată nu se judecă pe sine. Tot Sfântul Ioan spune că trufia stinge luminile virtuților. Adică, oricât de multe virtuți am agonisi, oricât de multă nevoință am avea, dacă suntem trufași, am pierdut totul”, a arătat ierarhul.

La finalul Sfintei Liturghii a fost săvârșită slujba Parastasului pentru ctitorii Bisericii „Sfântul Gheorghe”-Vechi. Cu această ocazie, părintele paroh Sorin-Vasile Tancău a spus că cinstirea Sfântului Teodor Tiron la această biserică din centrul Capitalei este o împlinire a testamentului Mitropolitului primat Calinic Miclescu și a ctitorilor actualului locaș de rugăciune. „Pentru noi, slujitorii sfintei biserici, dar și pentru credincioșii fideli care vin aici la fiecare sărbătoare pentru sfintele slujbe, momentul de astăzi are semnificații deosebite. Acum 138 de ani, în 1881, Mitropolitul primat Calinic Miclescu împreună cu vrednicul de pomenire Teodor protopopul și Ecaterina preoteasa au rânduit ca cel de-al doilea ocrotitor al locașului de cult construit pe cheltuiala lor să fie Sfântul Teodor Tiron și au mai rânduit ca în fiecare an pomenirea Sfântului Teodor să fie săvârșită de un arhiereu care să liturghisească în Sfântul Altar, iar apoi să facă pomenire generațiilor de ctitori. Binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel vine ca un îndemn pentru noi în această perioadă în care realizăm mai multe proiecte: restaurarea integrală a locașului de cult, amenajarea unui spațiu muzeal dedicat părintelui profesor Dumitru Stăniloae, care a locuit în casa parohială și a slujit la biserica noastră, avem un proiect de așezământ social, precum și dezvoltarea centrului de copii al parohiei noastre. Binecuvântarea Preafericirii Sale s-a materializat concret, delegându-vă pe Preasfinția Voastră”, a spus părintele Sorin-Vasile Tancău.