„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Sfinţii Trei Ierarhi sărbătoriţi la Seminarul Teologic din Tulcea
Duminică, 29 ianuarie, Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, a săvârşit Sfânta Liturghie în capela cu hramul "Sfântul Visarion" din cadrul internatului Seminarului Teologic "Sf. Ioan Casian" din Tulcea, înconjurat de profesorii acestei instituţii de învăţământ. După Sfânta Liturghie a urmat serbarea prilejuită de prăznuirea Sfinţilor Trei Ierarhi, patronii învăţământului teologic din toată lumea ortodoxă, iar grupul psaltic al şcolii a oferit un buchet de cântări închinate Sfinţilor Trei Ierarhi. Seminaristul Dan Gelep din anul IV a prezentat un referat în care a evidenţiat personalitatea Sfinţilor Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur în contextul contemporan. Trei elevi au citit fragmente din scrierile celor trei "luminători ai Bisericii". Părintele director Neculai Justinian a mulţumit PS Visarion şi tuturor participanţilor pentru prezenţa şi anul acesta la manifestările dedicate Sfinţilor Trei Ierarhi, Părinţi ai Bisericii care prin învăţăturile lor au apărat Biserica de erezii. (Alexandru Chituţă)



.jpg)
