Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sfințire de așezământ social în satul Mănăstirea Neamț

Sfințire de așezământ social în satul Mănăstirea Neamț

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Tudorel Rusu - 18 Aug, 2022

Sâmbătă, 20 august a.c., cu prilejul sărbătoririi a 200 de ani de la minunea Icoanei Maicii Domnului de la actualul cerdac al bisericii ma­ramureșene (Biserica „Sfânta Treime”) din satul Mănăstirea Neamț, va avea loc slujba de sfințire a noului așezământului social-cultural. Sfânta Liturghie va fi săvâr­șită de către PS Părinte Nichifor Botoșă­neanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, împreună cu un sobor de preoți.

De la ora 8:00 va fi slujba de sfințire a apei, de la ora 8:30 - Acatistul Maicii Domnului Îndrumătoarea, apoi Sfânta Liturghie arhi­erească și la final sfințirea Așeză­mântului social-cultural.

„Așteptăm întreaga suflare a credincioșilor din parohia noastră, dar și din comuna Vânători-Neamț și nu numai să participe la acest eveniment important al comunității noastre. Cu dragoste în Hristos, vă așteptăm să fim împreună în rugăciune”, a precizat preotul paroh Cristian Andron.

 

Citeşte mai multe despre:   Minunile Maicii Domnului  -   icoana  -   icoane facatoare de minuni