Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Slujbe de pomenire și mulțumire în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Slujbe de pomenire și mulțumire în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Protos. Iustin Popovici - 10 Feb 2020

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat vineri, 7 februarie, la Sfânta Liturghie săvârşită în Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, de către un sobor de preoţi şi diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii s-au rostit ectenii de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra Înalt­preasfinţitului Părinte Timotei, cu prilejul împlinirii a 44 de ani de la hirotonia sa întru arhiereu. Înalt­preasfinţia Sa a fost primul ierarh hirotonit în Catedrala Mitropolitană din Timişoara, la 8 februarie 1976.

La finalul slujbei, Înaltpreasfinţia Sa, împreună cu soborul slujitor, a săvârşit o slujbă de pomenire pentru Patriarhul Teoctist (1915-2007), la 105 ani de la naşterea sa, şi pentru filantropul Emanuil Gojdu, cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la trecerea sa la cele veşnice.

În cuvântul său, chiriarhul arădean a vorbit despre personalitatea marelui filantrop Emanuil Gojdu şi despre moştenirea lăsată pentru ajutorarea tinerilor ortodocşi români născuţi în Transilvania şi Ungaria, pentru ca aceştia să urmeze studii universitare prin intermediul unor burse: „Am săvârşit această slujbă de pomenire la împlinirea a 150 de ani de la trecerea la cele veşnice, ataşându-ne şi celorlalte eparhii din Ardeal care l-au pomenit cu recunoştinţă în aceste zile, dar şi într-un an în care Biserica noastră, prin hotărârea Sfântului Sinod, comemorează pe toţi filantropii ortodocşi români.”

Tot în cadrul acestui cuvânt, chiriarhul, făcând referire la tematica Anului omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor, a accentuat importanţa educaţiei sau a pastoraţiei şi raportul ce trebuie să existe între părinţii trupeşti şi sufleteşti şi copiii sau fiii trupeşti sau sufleteşti. Amintind de ziua ipopsifierii şi a hirotoniei întru arhiereu, Înaltpreasfinţia Sa spunea că aceasta este rodul bunei educaţii primite în familie şi de la povăţuitorii săi spirituali şi de la ierarhii mai în vârstă, cărora le-a fost ucenic şi pe care întotdeauna a ştiut să-i asculte şi să-i preţuiască. Soborul de preoţi şi credincioşii prezenţi i-au urat Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei ani mulţi cu sănătate şi roade îmbelşugate în slujba Bisericii noastre dreptmăritoare.

Citeşte mai multe despre:   Emanuil Gojdu  -   Liturghie  -   aniversare  -   hirotonie  -   IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului