În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Oradea
În Duminica Ortodoxiei, 8 martie, s-au împlinit 13 ani de la întronizarea Preasfinţitului Părinte Episcop Sofronie în tronul episcopal al Oradiei Mari, ce a avut loc în 2007, la vechea Catedrală Episcopală „Adormirea Maicii Domnului”, Biserica cu Lună din Oradea.
Ierarhul a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, prima din Sfântul şi Marele Post, în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea, din soborul slujitor făcând parte membri ai Permanenţei Consiliului eparhial, protopopii de la cele patru protopopiate ale eparhiei şi clerul de la Catedrala Episcopală din Oradea. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul „Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana” al catedralei, dirijat de prof. Ioana Fesus. Cu acest prilej a fost citită Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2020.
Părintele Călin Ovidiu Popa, protopopul de Tinca, a citit un cuvânt festiv, intitulat „Slujire sfântă și statornică în pământul binecuvântat al Crișanei. Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei - 13 ani de arhipăstorire în tronul episcopal al Oradiei Mari”.
Preasfinţitul Părinte Sofronie a rostit, la final, un cuvânt în care a subliniat importanța Duminicii Ortodoxiei şi a amintit și de evenimentul de acum 30 de ani, când, în Catedrala Mitropolitană din Timișoara, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit cerescul dar al arhieriei.



.jpg)
