„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Soluţii eclesiale la patru probleme ale societăţii moderne
Profesorul dr. Guido Vergauwen, rectorul Universităţii din Fribourg, a susţinut astăzi, 16 ianuarie, o conferinţă la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" din Bucureşti, intitulată "Misiunea Bisericii într-o societate a bunăstării".
În cadrul prelegerii profesorul a enunţat patru din problemele fundamentale ale relaţiei dintre Biserică şi societatea contemporană şi câteva posibile soluţii pe care le oferă Biserica în acest context. Cele patru probleme amintite se referă la: individul modern care se bazează exclusiv pe propria raţiune; ştiinţele exacte care consideră că natura poate fi determinată de om separat de orice intervenţie divină; statul modern care pretinde ca cetăţenii să i se supună în schimbul promisiunii de siguranţă; economia orientată permanent doar spre câştig maximal. Prof. Guido Vergauwen a arătat că "sarcina teologiei este să găsească fundamentele propovăduirii credinţei pe care o mărturisim în acest nou context".



.jpg)
