În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Un nou preot paroh la Nojorid I, Protopopiatul Oradea
Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat, pentru întâia oară, în vizită pastorală în Parohia Nojorid I, Protopopiatul Oradea, unde a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica „Adormirea Maicii Domnului”.
În Duminica a 8-a după Rusalii, ierarhul a fost așteptat de către credincioșii acestei enorii care, în această zi, l-au primit pe noul lor preot paroh, Gabriel Marius Cloboc, ca urmare a pensionării, la limită de vârstă, a fostului paroh, Gheorghe Bubui.
În cuvântul de învăţătură rostit după citirea pericopei evanghelice rânduite, ierarhul a reliefat semnificațiile duhovnicești ale minunii înmulțirii celor cinci pâini și a celor doi pești, minune săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos: „În minunea înmulțirii pâinilor noi trebuie să vedem, duhovnicește, minunea ce se săvârșește la fiecare Sfântă Liturghie, când se jertfește jertfa cea nesângeroasă, căci a fost sângeroasă o singură dată, pe Golgota, când Domnul Iisus Hristos a fost răstignit, iar acum jertfa cea nesângeroasă se săvârșește pentru mântuirea noastră, a celor care credem în Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, și Îl mărturisim împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, Treimea cea de o ființă și nedespărțită, mai ales înaintea lumii care nu crede”.
În cadrul slujbei, ierarhul l-a hirotesit pe pr. Gabriel Marius Cloboc întru duhovnic și întru iconom-stavrofor.



.jpg)
