„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Vizită arhierească în tabăra de la Mărişel
Cei 49 de copii aflaţi în aceste zile în tabăra de la Mărişel, organizată de Arhiepiscopia Clujului, prin ASCOR, filiala Cluj-Napoca, au fost vizitaţi sâmbătă, 30 iulie, de IPS Mitropolit Andrei. Este cea de-a doua tabără din această vară dedicată tinerilor cu vârste cuprinse între 9 şi 12 ani. Acestora, Mitropolitul Andrei le-a vorbit despre însemnătatea credinţei ortodoxe. La rândul lor, tinerii au prezentat sceneta intitulată "Minunea Sfântului Nicolae din Constantinopol" şi un program artistic de cântece religioase. Tabăra de la Mărişel a început luni, 25 iulie, cuprinzând activităţi precum ateliere de limbaj mimico-gestual, decorare de tricouri, teatru, confecţionare de cruciuliţe, brăţări, atelier culinar. "Au fost organizate jocuri de grup, cântece la chitară, o competiţie pe echipe intitulată Vânătoarea de comori, care a avut loc joi", a precizat Radu Copil, coordonatorul de tineret din Arhiepiscopia Clujului. (Cosmina Nicoară)



.jpg)
