Organizatorii taberei „Floare de colț”, din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor, care se desfășoară în stațiunea Durău, județul Neamț, anunță faptul că mai sunt locuri disponibile în tabăra de iarnă 2026, organizată în perioadele 15-20 februarie și 22-27 februarie. Copiii și tinerii cu vârste cuprinse între 9 și 17 ani sunt invitați să se înscrie la tabăra de iarnă, pentru a se bucura împreună de ateliere de schi cu monitori acreditați, activități de construire a echipei, atelier de supraviețuire în natură, ABC duhovnicesc, atelier de orientare, comunicare și dezvoltare personală, seară de dans, foc de tabără și multe altele.
Vizită la biserici creștine din Roma
Marți, 27 august 2019, în cea de a opta zi a programului „Zile de Vacanță petrecute în Biserică”, organizat în vara aceasta de Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din cadrul Centrului eparhial de lângă Roma al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, copii și tineri au participat la o excursie la Roma, îndrumați fiind de Daniel Bălan, ghidul care colaborează cu Centrul de Pelerinaje al Episcopiei Italiei. Ziua a început la Basilica San Paolo Fuori le Mura, care este ca mărime a doua biserică din Roma, după San Pietro de la Vatican.
Un alt monument creștin vizitat a fost și Basilica San Giovanni in Laterano, construită de Sfântul Împărat Constantin, fiind cea mai importantă din Roma, unde, după cum spune tradiția, s-au organizat primele pelerinaje creștine din Cetatea Eternă. Tot aici se află și o parte din moaștele Sfinților Apostoli Petru și Pavel, care au murit pentru Hristos pe pământul Romei.
Printre diferitele monumente și biserici creștine, am vizitat și Basilica Santa Croce in Gerusalemme, loc unde este păstrată o importantă parte din crucea pe care a fost răstignit Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Unul dintre cele mai surprinzătoare locuri a fost mănăstirea de maici augustiniene care, înainte de a deveni mănăstire, a fost un orfelinat pentru fetițe, iar de-a lungul timpului, clădirile nu au fost restaurate niciodată, astfel putând fi admirate edificii vechi de peste 1.200 de ani.
Un monument vizitat a fost și Columna lui Traian, pe care sunt reprezentate forța și curajul de care au dat dovadă strămoșii noștri daci atunci când Imperiul Roman condus de împăratul Traian a dus o campanie puternică de cucerire a Daciei.



.jpg)
