Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Volum despre cetatea Târgoviște, reședință a Mitropoliților munteni

Volum despre cetatea Târgoviște, reședință a Mitropoliților munteni

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Pr. Marian Puiescu - 20 Aug, 2020

Apărut în deosebite condiții grafice, volumul „Târ­go­viște - reședin­ță a Mitropoliților mun­teni. 500 de ani de la mutarea oficială a Mitropoliei, de la Curtea de Argeș” marchează jumătate de mileniu de la mutarea oficială a reședinței mitro­po­liților munteni la Târgoviște, de la Curtea de Ar­geș, și de la târnosirea catedralei de aici, prin intermediul unor importante articole și studii ale unor perso­nalități marcante ale comunității noastre academice, locale și naționale.

 „Hotărârea de a se muta Reședința Mitropolitană la Târgoviște a fost luată în anul 1517, dar mutarea oficială a avut loc în anul 1520, după ce a fost ridicată frumoasa catedrală de către Sfântul Voievod Neagoe Basarab. Nici nu se putea altfel, deoarece, fără reședință și catedrală, mitropolitul nu avea cum să vină aici”, spune în cuvântul înainte Înaltprea­sfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal.

Istorica reședință a mitropoliților și a voievozilor munteni, ocrotită de Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, și de Sfântul Voievod Neagoe Basarab - Târgoviște - a devenit pentru un secol și jumătate un frumos, necesar și important reper creștin, cultural și spiritual pentru această parte a Europei, fiind un oraș cu o deosebită efervescență spirituală și culturală. De numele orașului nostru se leagă cunoscuta operă tipografică macariană (1508-1512), precum și prolifica activitate tipografică a lui Dimitrie Liubavici, a Diaconului Coresi, a lui Matei Basarab sau a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul. De asemenea, aici a apărut unul din cele mai importante coduri de legi care au circulat la noi, și anume „Pravila cea Mare” sau „Îndreptarea legii” (1652) și tot aici au funcționat școala de slavonie de pe lângă Catedrala Mitropolitană și celebra Schola graeca et Latina de la Mănăstirea Stelea, prima instituție de învățământ superior de la noi.

Citeşte mai multe despre:   lansare de carte  -   Arhiepiscopia Târgoviștei