La Muzeul Național de Istorie a României va avea loc, în 26 februarie 2026, vernisajul expoziției „Tronuri domnești și regale”, care reunește șase tronuri aflate în patrimoniul muzeului, piese cu semnificație istorică, simbolică și artistică, asociate unor momente esențiale și unor personalități marcante din istoria României, potrivit unui comunicat al muzeului.
Oxford şi Cambridge coboară în clasamentul QS
Prestigiosul clasament QS World University Rankings 2026 relevă o scădere a universităţilor de top din Marea Britanie, inclusiv Oxford şi Cambridge, ceea ce produce îngrijorări cu privire la capacitatea regiunii de a atrage talente internaţionale şi de a susţine inovaţia, transmite CNBC. În noua ediţie a clasamentului QS, publicat în 19 iunie 2025, Oxford a coborât pe locul 4, iar Cambridge pe 6. În total, 54 din cele 90 de universităţi britanice incluse au scăzut în clasament, printre care se numără şi instituţii importante, precum University of Edinburgh (scădere cu 7 poziţii, locul 34) şi London School of Economics (6 poziţii mai jos, locul 56).
„Sectorul universitar britanic se confruntă cu provocări serioase: concurenţă globală tot mai intensă, scăderea finanţării pentru cercetare, dificultăţi în atragerea de cadre didactice şi în menţinerea unui raport echilibrat profesor-student”, susţine prof. Sankar Sivarajah, decan la Kingston Business School.
Clasamentul QS analizează peste 1.500 de universităţi din peste 100 de ţări, pe baza unor criterii între care cercetare şi inovaţie, experienţa de învăţare, angajabilitate, deschidere internaţională şi sustenabilitate. Pe primele trei poziţii se află Massachusetts Institute of Technology, SUA; Imperial College London, Marea Britanie, şi Stanford University, SUA.


