După ce au susținut luni proba la Limba şi literatura română și miercuri cea la Matematică, iar azi - cei din partea minorităților naționale - proba la Limba şi literatura maternă, cei circa 148.000 de
Muzeu pentru rromi
Centrul Rromilor „Amare Rromentza“ a început campania de strângere de semnături pentru înfiinţarea Muzeului culturii şi istoriei rromilor, campania numindu-se „Daţi-ne muzeu!“. „În timp ce majoritatea muzeelor organizează Noaptea porţilor deschise, rromii nu au un muzeu pe care să-l deschidă (...) Considerăm existenţa unui muzeu al rromilor, ca instituţie de formare şi reprezentare a etnoculturii rrome, o necesitate fundamentală pentru reconstrucţia memoriei noastre identitare şi pentru recâştigarea demnităţii etnice rrome, o soluţie urgentă la alienarea de sine şi un drept cultural incontestabil, afirmat şi garantat de norme naţionale, europene şi internaţionale“.



.jpg)