Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Activități sociale în Protopopiatul Petroșani
Parohiile Protopopiatului Petroșani din Episcopia Devei şi Hunedoarei au desfășurat luni, 11 mai, noi activități sociale, oferind alimente și hrană caldă beneficiarilor centrelor sociale și azilurilor din Petroșani, Centrului de plasament din localitatea Pui, precum și mai multor familii aflate în situații vulnerabile. Aceste activităţi s-au desfăşurat şi în cursul săptămânii trecute, când, în contextul pandemiei de COVID-19, au fost donate alimente centrelor pentru vârstnici şi familiilor cu situaţii dificile.



.jpg)