Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Ajutor pentru semeni la Râmnicu Sărat
Protoieria Râmnicu Sărat, județul Buzău, a organizat săptămâna trecută, în colaborare cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat și cu Centrul de Transfuzie Sanguină Buzău, a 11-a acțiune de donare de sânge din cadrul campaniei naționale a Patriarhiei Române, intitulată „Donează sânge, salvează o viață!”.
Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din oraș a pus la dispoziție un spațiu potrivit pentru desfășurarea acestei activități, în urma căreia au fost recoltați aproximativ 40 de litri de sânge de la 92 de donatori.
„În ascultare deplină față de îndemnurile Bisericii, râmnicenii au dovedit întotdeauna empatie față de cei aflați în suferință, nutrind speranța că Bunul Dumnezeu îi va ajuta să depășească toate încercările și necazurile vieții”, ne-a transmis părintele protopop Cristian Asănache.



.jpg)