Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Ghiozdane pentru elevi nevoiași timișoreni
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, la începutul noului an școlar 2024-2025, preoții slujitori ai Eparhiei Timișoarei au participat la deschiderile festive organizate în unitățile de învățământ și au oficiat îndătinatele slujbe de binecuvântare pentru elevi, profesori, părinți și ostenitori ai instituțiilor școlare.
Pe lângă aceasta, în parohiile unde au fost identificate familii cu probleme materiale, preoții parohi și credincioasele din Societatea Femeilor Creștin-Ortodoxe au oferit elevilor ghiozdane complet echipate, rechizite, materiale auxiliare și culegeri speciale necesare studiului, ajutoare bănești și obiecte de îmbrăcăminte.
Urmare pilduitoarei implicări a preoților slujitori, unii ajutați de asociații caritative, și a credincioaselor din Societatea Femeilor Creștin-Ortodoxe din Timișoara, 1.399 de elevi au beneficiat de această campanie social-filantropică.



.jpg)