Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Maicile de la Schitul Tămand, alături de personalul de la vama Nădlac II
În contextul actualei pandemii, mii de români care au lucrat până acum în Europa de Vest se întorc în țară, majoritatea prin punctul de frontieră de la Nădlac.
Pentru a veni în ajutorul angajaților punctului de frontieră Nădlac II și întregului personal care-și desfășoară activitatea în aceste zile acolo (medici, asistenți medicali, polițiști, polițiști de frontieră, pompieri, jandarmi, vameși), la îndemnurile Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și al Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Emilian Crișanul, monahiile de la Schitul Tămand, Protopopiatul Ineu, județul Arad, în frunte cu maica stareță Serafima, au mers în noaptea de sâmbătă spre duminică în Punctul Trecere Frontieră Nădlac II, pentru a duce celor din prima linie hrană caldă. Alături de monahii s-a aflat și Gheorghe Stoian, prefectul județului Arad. Această acțiune va continua în următoarea perioadă.



.jpg)