Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Sprijin pentru persoanele afectate de inundațiile din Apuseni
Voluntari și membrii ai Societății Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Alba Iuliei au venit în sprijinul câtorva familii afectate de inundațiile produse în localitatea Ocoliș, judeţul Alba, oferindu-le produse de igienă personală, produse de uz casnic și pachete cu alimente. Activitatea de distribuire a produselor a avut loc în data de 7 august, în urma implicării mai multor donatori şi voluntari.
În cadrul Arhiepiscopiei Alba Iuliei au avut loc mai multe campanii de ajutorare a persoanelor greu încercate de inundațiile produse în perioada 15-20 iulie. Printre cei afectaţi se află peste 300 de persoane din mai multe localități din zona Munților Apuseni (Ocoliș, Gura Sohodol, Roșia Montană, Cărpiniș și altele).



.jpg)