Liderii Celor 27 s-au reunit săptămâna trecută la Bruxelles într-un Consiliu European tensionat, în contextul crizei din Iran și al implicațiilor asupra prețurilor energiei. Și subiectul migraţiei a fost abordat, declaraţia comună de la finalul summitului arătând că UE este pregătită „pentru a preveni mişcările migratorii necontrolate şi a menţine securitatea în Europa”.
Investiții în monumentele Italiei
Italia va investi aproape 200 de milioane de euro în atracţiile sale culturale, în demersul de a-şi spori oferta de turism cultural, a anunţat Ministerul Culturii la Roma, potrivit DPA.
Printre siturile propuse pentru revitalizare se află Colosseumul din Roma, Palatul Regal din Napoli, bazilica San Marco din Veneţia, arhive şi muzee. (C. Z.)


