Bugetul Ministerului Transporturilor pentru 2026 „este unul modest”, care va avea nevoie de suplimentare la rectificarea din vară pentru acoperirea proiectelor în derulare şi a celor noi, a declarat ministrul
Militari români în Slovacia, Bulgaria și Polonia
Din ianuarie 2025, România şi-a extins prezenţa, cu efective şi tehnică militară, la încă două grupuri de luptă ale NATO care funcţionează în ţările aliate de pe Flancul estic, respectiv Slovacia (cu un detaşament antitanc) şi Bulgaria (cu un detaşament de cercetare). Țara noastră participă, din 2017, la grupul NATO din Polonia (cu un detaşament de apărare antiaeriană).
Potrivit MApN, România are peste 1.000 de militari în diferite structuri de menţinere a securităţii regionale şi globale. (C.Z.)


