Comisia Europeană a prezentat un plan social ambiţios menit să combată mai bine sărăcia, lipsa de adăpost şi excluziunea socială în Uniunea Europeană, în contextul în care blocul comunitar se luptă să
Piste de biciclete în București
Statul va investi 44,5 milioane de lei pentru amenajarea de piste de biciclete pe 21 de străzi, cu o lungime de 48 kilometri, informează Ministerul Mediului, care a propus, iar Guvernul a adoptat hotărârea privind „Implementarea unui sistem de transport cu bicicleta în zona centrală a Municipiului Bucureşti”.
Durata de execuţie a proiectului este de şase luni. „Adoptarea acestei hotărâri se încadrează în strategia de creare a cadrului legal pentru stimularea construirii de piste de biciclete în localităţi cu o populaţie de peste 20.000 de locuitori”, precizează Ministerul Mediului.



.jpg)