Bugetul Ministerului Transporturilor pentru 2026 „este unul modest”, care va avea nevoie de suplimentare la rectificarea din vară pentru acoperirea proiectelor în derulare şi a celor noi, a declarat ministrul
Plăți de taxe și impozite prin ghișeul.ro
Peste 2,4 milioane de utilizatori sunt în prezent activi pe ghişeul.ro, iar anul trecut au fost efectuate prin platformă 4,76 milioane de plăţi în valoare de 2,68 miliarde de lei, arată Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR).
În primele zile ale anului 2025, în ghișeul.ro s-au înregistrat circa 178.000 de tranzacţii în valoare de 72,07 milioane de lei. ADR reamintește că impozitele şi taxele pot fi plătite online prin ghişeul.ro, beneficiind de reducerea de 10% până la 31 martie 2025. (C. Z.)


