Până la:

Ziarul Lumina Societate Actualitate socială Rezultate excepţionale pentru sportivii români

Rezultate excepţionale pentru sportivii români

Data: 16 August 2022

Sportivii români participanţi la competiţiile internaţionale au obţinut la finalul săptămânii performanţe extraordinare care au încununat munca şi eforturile depuse în mod constant împreună cu antrenorii şi familiile care îi susţin.

La Campionatele Europene de canotaj de la München sportivii noștri au obţinut cinci medalii de aur (la probele de dublu rame feminin și masculin, dublu vâsle feminin, simplu vâsle categorie ușoară și 8+1 feminin) și trei de bronz (la patru rame feminin și masculin și patru vâsle masculin).

La Roma, unde se află în desfăşurare Campionatele Europene de nataţie, înotătorul David Popovici, noul fenomen al acestui sport, a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, stabilind, totodată, un nou record mondial - 46,86 secunde. Popovici a mai concurat şi în proba de 200 m liber, finala desfăşurându-se luni seară, după închiderea ediţiei ziarului.

România este reprezentată la Europenele de nataţie de o delegaţie de 11 sportivi care participă în probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.

Şi gimnastica artistică românească a obţinut performanţe deosebite prin fetele junioare care au cucerit duminică două medalii de aur şi două de bronz în finalele pe aparate de la Campionatele Europene de la München. Sabrina Maneca-Voinea a cucerit medalia de aur la sărituri şi medalia de bronz la sol, Amalia Puflea a obţinut aurul la sol şi bronzul la bârnă. Bilanţul junioarelor a fost completat de medaliile de argint obţinute în concursul pe echipe şi de argintul Amaliei Ghigoarţă la individual compus.

Tot duminică, Simona Halep a revenit spectaculos în competiţiile de tenis câştigând turneul WTA de la Toronto. Graţie succesului obţinut în Canada, Halep a revenit în primele zece jucătoare ale lumii, de luni ocupând poziţia a 6-a. (O. N.)