Bolile cardiovasculare reprezintă principala cauză de deces la nivel mondial, fiind responsabile pentru aproximativ 32% din totalul deceselor globale, majoritatea (peste 85%) fiind reprezentate de infarct miocardic și accident vascular cerebral. Controlul factorilor de risc (fumat, hipertensiune, diabet zaharat, dislipidemie, sedentarism, supragreutate) ar permite prevenirea sau întârzierea apariției acestor patologii severe. Odată instalată boala, controlul lor este și mai important pentru prognosticul pacienților.
Risc mai puțin cunoscut al traumatismelor craniene
Orice lovitură puternică la cap este periculoasă și poate pune viața în pericol. Dar există și un risc necunoscut până de curând al traumatismelor craniene grave: acestea pot destabiliza sistemul imunitar, permițând astfel reactivarea unor viruși prezenți în organism în formă latentă.
Un studiu la care face referire publicația Science Alert a constatat, de exemplu, că virusul herpes simplex 1 (HSV‑1), care rezistă în stare latentă în organism, se poate reactiva când se produc leziuni ale țesutului cerebral.
Odată reactivat, acest virus favorizează apariția unor afecțiuni neurodegenerative, dublând practic riscul de demență. (I.N.)


