La Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea s-a desfășurat sâmbătă, 13 iunie, cea de-a 9-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși Bihoreni, la care au participat peste 350 de copii şi tineri din judeţul Bihor.
La Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea s-a desfășurat sâmbătă, 13 iunie, cea de-a 9-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși Bihoreni, la care au participat peste 350 de copii şi tineri din judeţul Bihor.
La Petroșani, judeţul Hunedoara, s-a desfăşurat a 10-a ediție a Întâlnirii tinerilor ortodocși din cuprinsul Eparhiei Devei şi Hunedoarei, care a reunit, pe 6 iunie, aproape 300 de participanţi. Întâlnirea a început la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” a Parohiei Livezeni II-Petroșani, cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al acestei eparhii. După mesajele celor doi ierarhi, a urmat festivitatea de premiere a grupelor de cateheză care au obținut rezultate la Concursul național catehetic al anului 2026 „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”. Au fost premiate grupurile catehetice ale următoarelor parohii: premiul I - grupul catehetic al Parohiei Paucinești; premiul II - grupul catehetic al Parohiei Hunedoara VI; premiul III - grupul catehetic al Parohiei Zdrapți; menţiune - grupurile catehetice ale parohiilor Sibișel, Petrila II, Ghelari, Orăștie III, Sălașu de Jos, Deva IV, Hunedoara V, Lunca Cernii de Sus, Lupeni Bărbăteni, Rișculița, Totești, Geoagiu Suseni și Aurel Vlaicu. Premiile au constat în diplome şi o sumă de bani: premiul I – 2.500 de lei, premiul II – 2.000 de lei, premiul III – 1.500 de lei, fiecare menţiune - 1.000 de lei. La sala de evenimente Via din Petroșani, pr. Radu Trifon, consilier cultural al eparhiei hunedorene, a susținut o conferință despre provocările lumii digitale și consecințele în plan real, uman și duhovnicesc ale digitalizării existenței umane, urmată de un concert organizat de profesorul de pian Aureşian Epuraș. După masa de prânz participanții au vizitat Muzeul Momârlanilor.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, în ziua de 30 mai 2026, localitatea Turburea, judeţul Gorj, a găzduit o nouă ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Oltenia, manifestare devenită deja o tradiție a vieții duhovnicești și educaționale din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei.
Arhiepiscopia Bucureștilor, împreună cu Patriarhia Română, organizează evenimentul „Întâlnirea Internațională a Tineretului Ortodox” (ITO), ediția a VIII‑a, care se va desfășura în București, în
La Grădina Botanică „Vasile Fati” din Jibou s-a desfășurat Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Sălaj, organizată de Episcopia Sălajului împreună cu Asociația Tinerilor Ortodocși Sălăjeni (ATOS).
Bacăul a devenit marți, 2 septembrie 2025, capitala tinereții și a credinței, găzduind Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (ITO) - Bacău 2025, un eveniment de anvergură care a adunat peste 1.000 de tineri din întreaga eparhie, veniți să trăiască împreună bucuria comuniunii, a rugăciunii și a culturii. Sub genericul „Credință și cultură pentru o generație cu rădăcini”, programul a oferit o zi întreagă de activități spirituale, educative și culturale, desfășurate în multiple locații din municipiul Bacău.
Peste 350 de tineri au participat în perioada 30-31 august la Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Arhiepiscopia Sibiului, eveniment găzduit de Parohia Vama Buzăului, judeţul Braşov. Tinerii din cele zece protopopiate ale eparhiei au participat la Sfânta Liturghie, la ateliere de creaţie şi la diverse activităţi recreative.
Într-unul dintre amfiteatrele Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, care a găzduit conferinţele „Tineri în Dialog” din cadrul Întâlnirii Tinerilor Ortodocşi din Moldova, eveniment organizat de Arhiepiscopia Iaşilor, a fost captivant discursul Oanei Moşoiu, doctor în știinţele educaţiei, lector universitar la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii Bucureşti, trainer, formator şi consultant în educaţie, adaptat unui grup eterogen de adolescenţi şi tineri, cu privire mai ales la vârsta şi capacitatea de înţelegere a conceptelor. Specialistul le-a vorbit participanţilor despre diferenţa dintre un job şi o profesie, dar şi despre cum pot reuşi să ajungă profesionişti într-un domeniu de activitate. În interviul acordat Ziarului Lumina am dorit, însă, să aflăm mai multe despre cum ar trebui să ne raportăm la generaţia tânără, adesea blamată de către unii doar pentru că ar fi dependentă de tehnologie şi sortită eşecului.
Sâmbătă, 23 august 2025, în Parcul Copou din municipiul Vaslui a avut loc deschiderea oficială a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși Vaslui, ediţia a VII‑a. Evenimentul a întrunit peste 600 de tineri, veniți din
Cea de‑a 5‑a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Moldova, ITOM, eveniment desfăşurat în perioada 18‑20 august şi organizat de Arhiepiscopia Iașilor în parteneriat cu Secretariatul de Stat pentru
Episcopia Basarabiei de Sud va organiza, în perioada 28-31 august 2025, prima ediție a evenimentului „Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Basarabia de Sud” (ITO Basarabia de Sud), la Cahul. La manifestare vor
Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Moldova (ITOM), un eveniment devenit tradiţie, organizat de Arhiepiscopia Iaşilor, a adus împreună peste 1.500 de tineri din județele Moldovei, dar şi din provinciile istorice
Municipiul Vaslui va fi sâmbătă, 23 august 2025, gazda ediției a 7‑a a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Vaslui (ITOV), eveniment care se desfășoară cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie,
Miercuri, în cea de-a treia zi a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Moldova, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași. Peste 1.500 de participanți la ITOM, alături de numeroși ieșeni și pelerini veniți să se închine la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva, au luat parte la slujba arhierească și la festivitatea de închidere.
La Iași a început luni, 18 august, cea de-a cincea ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Moldova. Peste 1.500 de participanți, voluntari și moderatori s-au adunat sub egida temei din acest an: „Locul duhovnicului în viața tânărului”.
Departamentul misiune pentru tineret din cadrul Sectorului misiune al Arhiepiscopiei Iașilor organizează cea de-a 5-a ediție a evenimentului „Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova” (ITOM), la Iași, în perioada 18-20 august 2025.
Marți, 1 iulie, a avut loc Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Protopopiatul Pașcani, județul Iași. Ziua a început cu Sfânta Liturghie, săvârșită de un sobor de preoți, urmată de o conferință susținută de părintele arhim. Nicodim Petre, consilier la Sectorul de misiune, statistică și prognoză pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor și stareț al Mănăstirii Bucium, informează Doxologia.ro.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, în data de 7 iunie, în satul Poiana, comuna Turburea, județul Gorj, s-a desfășurat o nouă ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Oltenia, un eveniment organizat de Sectorul de tineret și catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei. Evenimentul a fost posibil prin frumoasa colaborare cu inspectoratele şcolare județene Dolj și Gorj, Protoieria Târgu Cărbunești, Protoieria Târgu Jiu Sud și cu sprijinul Primăriei Turburea.
La cea de-a IX-a ediție a întâlnirii tinerilor ortodocși din cuprinsul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, care a avut loc sâmbătă, 31 mai, au participat 250 de tineri. Întâlnirea a început la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Hațeg, cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, în cadrul căreia s-au împărtășit mulți dintre tinerii prezenți.
În ultima zi a lunii mai, de la primele ore ale dimineții, la Parohia „Vovidenia” a avut loc Întâlnirea anuală a tinerilor din Protopopiatul Botoșani. Evenimentul, organizat de Departamentul misiune pentru tineret al Arhiepiscopiei Iașilor, în colaborare cu protoieria, a reunit peste 200 de tineri dornici de comuniune, rugăciune și dialog.
La Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea, a avut loc sâmbătă, 31 mai, cea de-a 8-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși Bihoreni - un eveniment de suflet dedicat credinței, comuniunii și performanței în educație.


