Într-un interviu la BBC, Mitropolitul Antonie vorbea despre „experiența bolii”, care pentru un preot ar fi necesară în momentul în care îi vizitează pe bolnavi, pentru că îi vede cu alți ochi. „Nu e de
Romani 3, 28-31; 4, 1-3
Fraților, socotim că prin credință se va îndrepta omul fără faptele Legii. Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El și Dumnezeul păgânilor? Da, și al păgânilor, de vreme ce este un singur Dumnezeu, Care va îndrepta, din credință, pe cei tăiați împrejur și prin credință, pe cei netăiați împrejur. Desființăm noi Legea prin credință? Nicidecum! Dimpotrivă, întărim legea. Deci, ce vom zice că a dobândit Avraam, strămoșul nostru după trup? Dacă Avraam s-a îndreptat din fapte, are de ce să se laude, dar nu înaintea lui Dumnezeu. Căci ce spune Scriptura? «Și Avraam a crezut lui Dumnezeu și i s-a socotit lui ca dreptate».