La sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț.
Arhiepiscopul Aradului, alături de credincioșii sârbi
Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat marți, 7 ianuarie, de dimineață, la Sfânta Liturghie săvârşită de un sobor de preoţi şi diaconi în Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad.
În această zi, Înaltpreasfinţia Sa, continuând o tradiţie de zeci de ani, a asistat la Sfânta Liturghie împreună cu credincioşii ortodocşi sârbi, în biserica ortodoxă sârbă din Arad. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către părintele Ognean Plavşici, protopopul sârbilor din Arad.
Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, în virtutea unității și frățietății dintre Bisericile Ortodoxe surori, a transmis tuturor credincioşilor ortodocşi sârbi un mesaj de felicitare, doriri de propăşire materială şi spirituală şi sărbători cu bucurie.



.jpg)
