În contextul Anului omagial al pastorației familiei creștine și al Anului comemorativ al sfintelor femei din calendar, Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din București a găzduit
Duminica după Botezul Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad
Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat duminică la Sfânta Liturghie, săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad.
În cuvântul de învățătură, ierarhul a spus că în Biserică oamenii sunt chemați să se întărească pe piatra credinței spre fapte bune pentru folosul personal și obștesc. De asemenea, ierarhul a arătat că începutul propovăduirii Domnului Hristos se face prin chemarea la pocăință, asemănătoare cu îndemnul Botezătorului Ioan, iar aceasta se realizează în Biserică prin Sfânta Taină a Spovedaniei.



.jpg)
