Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Hirotonie întru diacon la Parohia Militari 1 din București

Hirotonie întru diacon la Parohia Militari 1 din București

Galerie foto (50) Galerie foto (50) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 28 Mai 2022

Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieș­teanul, Episcop-vicar patriarhal, s-a aflat sâmbătă, 28 mai 2022, în mijlocul credincioșilor Parohiei „Adormirea Maicii Domnului”-Militari 1 din Protopopiatul Sector 6 Capitală, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cadrul slujbei, ierarhul l-a hirotonit întru diacon pe teologul George Șerban, secretar al decanatului Facultății de Teologie Ortodoxă din București, pe seama acestei parohii.

La final, părintele prof. dr. Nicușor Beldiman, consilier patriarhal la Sectorul teologic-edu­cațional al Patriarhiei Române, parohul acestei biserici, i-a mulțumit Preasfințitului Părinte Varlaam Ploieșteanul pentru slujire și a subliniat importanța acestui eveniment pentru comunitatea parohială: „Mulțumirile noastre, ale tuturor, se îndreaptă către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și pentru faptul că astăzi ne-a făcut un dar prețios. Ne-a făcut o bucurie deosebită prin darul adus parohiei noastre în persoana părintelui diacon George Șerban. De aproximativ zece ani este secretarul decanatului Facultății de Teologie Ortodoxă din București. Nădăjduim că și aici, în parohia noastră, va arăta aceeași fidelitate, ascultare și credință, precum și același respect, așa cum a arătat față de Biserică, față de părinții profesori și colegii din facultate”.

Din soborul de slujitori care s-au rugat împreună cu ierarhul la Sfânta Liturghie au făcut parte: pr. prof. dr. Ștefan Buchiu, vicar eparhial onorific; pr. prof. dr. Nicușor Beldiman, consilier patriarhal la Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române; pr. prof. dr. Ioan Moldoveanu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București; protos. Joachim Bejenariu, consilier eparhial și directorul Serviciului colportaj al Arhiepiscopiei Bucureștilor; pr. Costel Burlacu, protopop al Protoieriei Sector 6 Capitală; arhid. prof. dr. George Gri­go­riță, consilier patriarhal la Cancelaria Sfântului ­Sinod, precum și alți slujitori.